• elif
  • 2016-11-24
  • 1062
  • 0
Peynirin Faydaları
Peynir neredeyse herkes tarafından sevilen ve çok yaygın olarak tüketilen süt ürünlerinin başında gelir.

Peynir neredeyse herkes tarafından sevilen ve çok yaygın olarak tüketilen süt ürünlerinin başında gelir. Peynirin binlerce çeşidi olduğunu söylemek abartı olmaz. Ülkelere hatta şehirlere göre çok farklı peynirler üretilmektedir. Peynir, genelde yağlı gıda olarak bilindiği için kilo almaktan korkan kişiler tarafından tüketilmesi pek tercih edilmez.

Fakat çok farklı tatlarının yanında sağlık açısından da birçok faydası vardır. Peynirin sağlık açısından faydalı olmasının en temel nedeni, yüksek besin değeri taşımasıdır. Doğal peynirlerin içerdiği vitamin ve minerallerin değerleri çok yüksektir. Peynir A, C,D, E ve K vitaminlerini içermektedir ve A vitamini açısından inanılmaz zenginidir. Bunun dışında organizmanın sağlığı için hayati önem taşıyan B12 ve B6 vitaminleri içermektedir. Bunun yanında tiamin, riboflavin, niasin, folat, pantotenik asit ve kolin de içermektedir.

Peynirin içerdiği zengin ve değerli vitaminler dışında çok farklı ve sağlık açısından önemli olan mineraller ve bileşenler de içermektedir.

Peynirin içerdiği minerallerden bazıları şunlardır;

kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum, çinko, bakır manganez, selenyum, florür. Özellikle fosfor, sodyum, kalsiyum ve potasyum açısından çok zengin olan peynir, tam bir kalsiyum deposudur. Peynirin sağlığa faydaları şu şekilde sıralanabilir:

Peynir Diş Çürüklerini Önler: Kalsiyum eksikliği bünyede birçok hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilir. Bunların gözle görülen en yaygını ise diş çürükleridir. Sağlıklı dişler için peynir mükemmel bir kalsiyum sağlayıcıdır. Özellikle doğal peynirlerin diş sağlığı açısından faydalı olduğu birçok sağlık uzmanı onaylanmaktadır.

Peynir Kansere Yakalanma Riskini Azaltır: Peynirin sağlık açısından en önemli faydalarından biri de kanser riskini azaltmasıdır. Düzenli olarak peynir tüketmek, birçok kanser çeşidine yakalanma riskini azaltabilir. Çünkü peynir kanserin önlenmesini sağlayan linoleik asit, sfingolipid ve konjuge içerir. Bu özelliği aynı zamanda peynirin vücudun diğer fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde yerine getirmesine yardımcı olur. Bunun yanında peynirin B vitamini kompleksi içermesi de bu özelliğine destek olur.

Yorum Yap